Ginekomastija se pojavi pri približno tretjini vseh moških

Najprej se seveda številni sprašujejo, zakaj pravzaprav nastane ginekomastija. Povečanje prsne žleze pri moškem lahko na primer nastane zaradi povečane koncentracije estrogenov ali estrogenu podobnih snovi v krvi. Prav tako ginekomastija nastopi zaradi porušenega razmerja moških ter ženskih hormonov.

Glede na sam vzrok se ginekomastija lahko deli na fiziološko, farmakološko, patološko in na idiopatsko. Prva vrsta se opazi pri novorojencih, pri adolescentih ali pri starejših moških. Za slednjo pa je značilno, da vzrok sploh ni poznan.

Lahko se popravi tudi sama od sebe

Je možno, da se ginekomastija popravi kar sama od sebe. Odgovor je pozitiven. Pri novorojencih na primer takšen pojav nastane zaradi ženskih spolnih hormonov matere, ki krožijo po krvnem obtoku novorojenca. Navadno se stanje v nekaj tednih ali mesecih popravi kar samo od sebe. Tudi pri nekaterih adolescentih ginekomastija lahko spontano izgine  nekaj mesecih ali letih. Kljub temu pa je spontano zmanjšanje prsi težko pričakovati, ko je ginekomastija prisotna že več let. V daljšem časovnem razponu se prsna žleza vezivno spremeni, odstranitev vzroka pa ne povzroči zmanjšanja prsi. V tem primeru je seveda možno le kirurško zdravljenje.

In kdaj se je najbolje odločiti za ginekomastijo? Za operacijo se je najbolje odločiti, ko ginekomastija traja več kot 12 mesecev, za posameznika pa predstavlja tako estetsko kot tudi funkcionalno motnjo. V tem času se torej prsna žleza vezivno spremeni, posledično pa ni več mogoče pričakovati, da bi se kar sama od sebe zmanjšala, čeprav bi se morebiti odpravil vzrok.

Pregledi pred operacijo

Seveda je pred posegom potrebno opraviti kar nekaj pregledov. Najprej je treba pregled opraviti pri plastičnem kirurgu. Strokovnjak na osnovi pogovora ter telesnega pregleda ugotovi, zakaj je ginekomastija sploh nastala. S kliničnim pregledom prsnega koša pa natančneje opredeli samo deformacijo. Po potrebi strokovnjak pacienta napoti tudi na pregled k endokrinologu.